::::: I když pro svět budeš nikdo, jednou přijde ten, pro kterého budeš svět. :::::

About Tarja

4. května 2008 v 11:11 |  Tarja Turunen
Životopis
V šesti letech začala se studiem zpěvu a ve svých osmnácti letech pokračovala ve studiu klasického zpěvu na finské Sibelius Academy. Ve stejné době Tarja dostala nabídku od svého spolužáka Tuomase Holopainena k účasti na společném akustickém projektu a návrh přijala. Po krátké době se k nim přidal kytarista Emppu Vuorinen a vznikli Nightwish. V roce 1997 vydalo finské vydavatelství Spinefarm Records jejich debutové album "Angels Fall First", kombinující metal a klasiku. Ve stejné době se Tarja zúčastnila operního festivalu Savonlinna a tím se zapsala do podvědomí posluchačů jako zpěvačka dvou odlišných druhů zpěvu - metalu a klasické hudby.
Roku 1998 následovalo další album Nightwish, "Oceanborn'"', které obsahovalo písně jako "Sleeping Sun" nebo cover-verzi "Walking In The Air" a album se brzy mohlo pyšnit titulem platinovým. Oceanborn vynesl Nightwish až na vrchol a Tarja se stala díky svému osobitému projevu a charizma jednou z nejpopulárnějších žen v tvrdé hudbě po celém světě. Vokalistku skupiny Nightwish obsazovalo na titulní stranu mnoho rockových a metalových magazínů, jako Metallian, Blue Wings, Metal Hammer, Rock Hard, Metal Heart aj. Ve velkém množství z nich ji také čtenáři zvolili nejlepší zpěvačkou roku.

Poté si dala Tarja pauzu kvůli dokončení studia a vedlejším projektům. Koncem roku 1999 Tarja přijala nabídku jako sólová zpěvačka v moderním baletu "Evankeliumi" ve finském národním domu opery a koncert byl velmi brzy vyprodán.
V roce 2000 vyšlo další album Nightwish, "Wishmaster" a stalo se po několika týdnech taktéž platinovým. Po něm následující EP "Over The Hills And Far Away" bylo oceněno platinou hned dvakrát po sobě, a podobně se mu vedlo i v jiných zemích. Během nahrávání vokálů k "Century Child" si Tarja našla čas i pro hostování na desce "Infinity" Beta Vasqueze, argentinského basisty, pro kterého byly vokální linky nazpívané Tarjou velkým pomocným prvkem a "Infinity" se prodávalo v celé Evropě.
Tarjiným dalším projektem bylo turné po jižní Americe a Německu, "Noche Escandinava (Scandinavian Night)", kterého se zúčastnila s finskými operními umělci a roku 2004 se opakovalo. Poté Tarja cestovala po celé Evropě, Japonsku i Americe a zpívala písně od skladatelů jako Jean Sibelius nebo Richard Strauss a celé turné mělo skvělý ohlas.
Nové album "Once" zajistilo Nightwish ještě větší popularitu po celém světě a následující světové turné bylo největší, jaké kdy finská kapela měla. Tentýž rok byl pro Tarju velmi náročný, protože začala s natáčením svého vánočního alba. Brzy jí vyšlo EP "Yhden Enkelin Unelma", které bylo v krátké době oceněno.
Sólová dráha
Po rok a půl dlouhém turné s Nightwish byla Tarja ze skupiny vyhozena kvůli údajnému komerčnímu přístupu a neúctě k fanouškům[1]. Ve skupině Nightwish ji zastoupila nová zpěvačka Anette Olzon.
V roce 2007 vydala Tarja nové sólové album "My winter storm",které sklidilo veliký úspěch po celé Evropě a zanedlouho se stalo platinovým.Hodně lidí jej honotí jako nejlepší a v současné době (2008) je Tarja na velikém turné i po České republice.
Tarja začala pracovat na dalším vánočním albu Henkäys ikuisuudesta (Breath From Heaven), tentokrát s klasickými vánočními hity jako "Happy Christmas(War Is Over)" a "Happy New Year" i s písněmi, které nazpívala společně s dětskými sbory.

Celé jméno: Tarja Turunen
Datum narození: 17. 8. 1977
Místo narození: Kitee, Finsko
Koníčky: Hudba je mou prací i mým koníčkem.
Jídlo: Kuře
Nápoj: Suché, jemné červené víno
Film: Gladiátor
Hudba: Všechno od vážné hudby až po hard rock.
Režisér: Ridley Scott
TV-program: Na televizi se moc nedívám, ale o víkendu se dívám na zprávy a sleduji nejlepší filmy.
Herec/Herečka: Russell Crowe
Kniha: RT
Spisovatel: Mika Waltari
Skupina: Je těžké jmenovat tu nejlepší. Je mnoho dobých skupin.
Album: Gladiator soundtrack
Píseň: Brahmsova Von ewiger Liebe
Roční období: Jaro
Místo, které by jsi chtěla navštívit: Exotický, malý ostrov někde hodně, hodně daleko. Žádná turistika, žádní Finové. Jenom ticho.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lipi Lipi | Web | 31. srpna 2008 v 0:31 | Reagovat

hehe, ja idem teraz na jej koncert! a hrooozne sa tesííííííííímmm :D:D:D jupíííí :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.